MARTWA USZATKA
Dodane przez sorel21 dnia Kwiecień 20 2015 22:38:48
MARTWA USZATKA

KREVW Krasnymstawie - na terenie osiedla Chmielna - zadomowiły się sowy: uszatki. W celu wychowywania młodych przejęły zeszłoroczne gniazdo gawronów. Niestety w poniedziałek 20 kwietnia - przed południem - jeden z tych rzadkich nocnych ptaków został znaleziony martwy. Trwa monitoring sprawy.

O sprawie sów które mogły wypaść z gniazda poinformowała nas krasnostawska Straż Miejska która przekazała nam - w piątek przedpołudniem, 17-ego kwietnia - informację zgłoszoną przez pracowników Spółdzielni (KSM) . Jak się okazało, ptaki w upierzeniu podlotów "okupowały" kilka sobie sąsiednich drzew i żywopłot. Nieopodal - niespełna... .Czytaj całość


Rozszerzona zawartość newsa
MARTWA USZATKA

KREVW Krasnymstawie - na terenie osiedla Chmielna - zadomowiły się sowy: uszatki . W celu wychowywania młodych przejęły zeszłoroczne gniazdo gawronów. Niestety w poniedziałek 20 kwietnia - przed południem - jeden z tych rzadkich nocnych ptaków został znaleziony martwy. Trwa monitoring sprawy.

O sprawie sów które mogły wypaść z gniazda poinformowała nas krasnostawska Straż Miejska która przekazała nam - w piątek przed południem 17 kwietnia - informację zgłoszoną przez pracowników Spółdzielni (KSM) . Jak się okazało, ptaki w upierzeniu podlotów "okupowały" kilka sąsiednich drzew i żywopłot. Nieopodal - niespełna 50 metrów od - zlokalizowanego wysoko około 15 metrów ponad ziemią, gniazda.

Jak już wspomniano były to Uszatki. Udało się naliczyć 5 osobników, w tym dwa dorosłe ptaki. Pozostałe trzy młode przebywały w w różnych punktach i na różnych wysokościach. Jedna z młodych przewędrowała trawnikami kilkanaście metrów gdzie wdrapała się na świerk srebrzysty celem dostania się w zdawało się bezpieczną warstwę koron.

KREV


W poniedziałek, przed południem dostaliśmy bezpośrednią informację od pracowników spółdzielni o znalezionym martwym ptaku, który miał być zlokalizowany na drzewie. Do wieczora jednak ptak zniknął.

Istnieje kilka hipotez na temat śmierci ptaka. Zważywszy, że gatunek ten żywi się przede wszystkim gryzoniami za prawdopodobne można uznać, iż ptak zatruł się gryzoniem, który najadł się wcześniej trutki. W okolicy zdarzają się również wpółdzikie koty. Nie wyjaśnione jest co się stało z martwym ptakiem, osoby posiadające takowe informacj prosimy o kontakt na adres meilowy: krev2000@wp.pl

Inna interesująca kwestia to sprawa gniazda. Mianowicie drzewo z gniazdem w którym Uszatki odchowały potomstwo przeznaczone jest do wycięcia. Tu warto zauważyć, iż Uszatka to jeden z najbardziej pożytecznych ptaków miejskich. Gatunek ten jak już wspomniano stanowi element ograniczający dla populacji miejskich gryzoni. Ponadto działa odstraszająco na będące uznawane za plagę ptaki krukowate - np. gawrony którym zajmuje gniazda.

O sprawie informowali nas oraz inne podmioty, nie tylko pracownicy spółdzielni ale także liczni mieszkańcy, za co niniejszym składamy podziękowania. Uszatka jest nielicznym lęgowym gatunkiem na Lubelszczyźnie. Zasiedlającym skraje klasów i zadrzewienia śródpolne a także parki, sady czy aleje drzew - również w obszarach zurbanizowanych. Jej gniazdowanie zostało już niegdyś przez Nas stwierdzone w Krasnymstawie na ulicy PCK, gdzie gatunek ten gniazdował przez kilka sezonów w gnieździe gawrona na wysokiej brzozie aż do jej wycinki.