VIRIDIS / KREV
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI DZIKA RZEKA POPiG KRE VIRIDISStyczeń 28 2021 11:57:23
EKOLOGIA:

> DZIKA RZEKA

> HERPETOFAUNA

> TRESURA STOP

> UMARŁE DRZEWA

KULTURA:
> OŻYWIĆ MIASTO

> OPUSZCZONE I ZAPOMNIANE

SPOŁECZEŃSTWO:
> MANIFEST

POLUB NAS NA FB
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 92
Nieaktywowany Użytkownik: 687
Najnowszy Użytkownik: ExpappyExteno
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
KRUPE
SPRZECIW WOBEC PRÓBY ZAWIESZENIA POSTĘPOWANIA
Poniżej publikujemy treść złożonego w dniu 2 września 2016 r. sprzeciwu:

W nawiązaniu do pisma Wójta Gminy Krasnystaw Janusza Korczyńskiego, z dnia 24 sierpnia 2016 r. o sygnaturze GK.6220.4.2015 (data wpływu: 26 sierpnia 2016 r.) - występując jako strona postępowania - bezwzględnie sprzeciwiamy się zawieszeniu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie "Farmy elektrowni wiatrowych Krasnystaw".

UZASADNIENIE:

Działając w trosce o Nasze lokalne i narodowe dziedzictwo: przypominamy, iż ewentualna realizacja inwestycji w jej obecnie przyjętym kształcie i lokalizacji jest szkodliwa dla środowiska przyrodniczego i kulturowego objętej nią części gminy. W szczególności inwestycja zdewastuje walory krajobrazowe w okolicy pomnika przyrody – wzgórze widokowe „Góra Ariańska”, a także oszpeci krajobraz widoczny z Zamku w Krupem (co sprzeczne byłoby z planowaną – niezwykle kosztowną - inwestycją na zamku w Krupem, w tym planowaną basztą widokową), dodatkowo inwestycja rozdzieli oba - powiązane ze sobą historycznie – obiekty, obszarem o ograniczonych możliwościach użytkowania.

Zwieszenie w/w postępowania zagraża również interesowi społecznemu, co szczególnie warte wskazania, prowadziłoby do dalszego obniżania zaufania mieszkańców do gminnych władz samorządowych. Byłby to również strategiczny błąd względem możliwości turystycznego rozwoju przedmiotowej Gminy, powiatu i Lubelszczyzny. Zawieszenie postępowania rodziło będzie niepewność względem przyszłego zagospodarowania gminy, co z kolei hamować może inne inwestycje gospodarcze, w tym turystyczne. Ponadto w związku z ustawą regulującą odległość lokalizacji "wiatraków" i wyraźnym komunikatom (również ze strony samej Gminy Krasnystaw: Wójta czy Pani Sekretarz), że "wiatraki nie powstaną ..bo ustawa zabrania", nastąpiło obniżenie zaangażowania stron i samych mieszkańców w działania przeciw inwestycji, co zaowocowało brakiem weryfikacji dokumentacji, potencjalnym przegapieniem możliwości wykorzystania procedur czy potencjalną utratą terminów. Należy zauważyć, że w mediach lokalnych (Nowy Tydzień Krasnostawski) pojawiły się w ostatnim czasie nieprawdziwe informacje o tym, jakoby inwestor wycofał się z planami obszaru Gminy Krasnystaw "Na 100 % nie zostanie wybudowana /.../ farma wiatrowa", "Ostatnio z budowania wiatraków w gminie Krasnystaw (Krupe, Krynica, Czarnoziem) wycofała się też firma Winbud z Inowrocławia". Tym samym zawieszenie byłoby niespójne z przekazem Gminy i mediów, a wręcz wprowadzałoby w błąd społeczeństwo i skutkowało brakiem społecznej kontroli nad postępowaniem. Z naszych obserwacji sprawy wynika, iż co najmniej w ostatnim roku Gmina prowadziła politykę dezinformacji - świadomie lub nie – podając nieprawdziwe informacje np. dotyczące wiatraków (zaniżanie mocy planowanych turbin - w trakcie sesji Rady Gminy - przy zebranych; protestujących w sprawie wiatraków mieszkańcach gminy, czy w prasie), czy np. w kwestii - naszym zdaniem - nierealnych planowanych zysków rocznych Gminy Krasnystaw z funkcjonowania planowanej elektrowni (o czym przekonała się w ostatnim czasie chociażby Gmina Żółkiewka). Błąd przy wyliczaniu podatku od nieruchomości, wyraźnie wynika z brania pod uwagę wartości całych elektrowni wiatrowych, a nie stanowiących ustawowo budowlę: betonowej podstawy i wieży (stanowiących wraz z gruntem nieruchomość) jednocześnie bez najcenniejszej gondoli i łopat wirnika stanowiących tzw. ruchomość. Według zapewnień jednego z inwestorów w informacjach medialnych, gmina Żółkiewka miała zarobić 100.000 zł rocznie na wiatraku, za pierwszy rok zarobiła jedynie około 15.000 od wiatraka. Tymczasem wyliczenia Gminy Krasnystaw opiewają na 2 miliony zł / rocznie z 8 wiatraków w tym 240 tysięcy rocznie od każdego wiatraka, co jak widać na przykładzie Żółkiewki jest wyliczeniem błędnym i mogło posłużyć manipulacji opinią publiczną jak i samymi radnymi gminy.

Reasumując - jak na wstępie - sprzeciwiamy się bezwzględnie zawieszeniu przedmiotowego postępowania. Tym samym domagamy się ucięcia tej kontrowersyjnej i społecznie niezwykle szkodliwej sprawy poprzez jej bezzwłoczne rozstrzygnięcie.
CZYTELNIA:

> KRASNYSTAW ZAPOMNIANY

ZABYTKI KRASNEGOSTAWU:

> DWÓR STAROŚCIŃSKI

> POCZTA KONNA

> STAJNIA CARSKA

> ZAMEK W K-STAWIE

> PO AUGUSTIAŃSKIE

ZABYTKI POWIATU:

> WIEŻA W KRYNICY

> ZAMEK W KRUPEM

> ZAMEK W ORŁOWIE

WYBRANE ARTYKUŁY:
>Ludowe obyczaje wielkanocne na terenie powiatu krasnostawskiego

> Chłostra - Chłopcy z Lasu

> Raport o stanie kultury- ochrona dziedzictwa

> Zrozumieć i uzasadnić działania na rzecz wyzwolenia zwierząt

> Wstawaj szkoda dnia

> O wspólną demokratyczną Palestynę - pogrzebać rozwiązanie dwu państwowe

POEZJA I PROZA
> Polityk

> Łowca Glonów

> Poezja i proza wybrana

Copyright KREV 2007/2015 - FUCK THE PSYCHO BUSH


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie